Ninja Forms 3.0 - en to uk translation catalogue (1248 entries)

en:  Fields
uk:  Поля

en:  Open in new window
uk:  Відкрити в новому вікні

en:  Undo All
uk:  Скасувати все

en:  installed. The current version is
uk:  . Поточна версія

en:  product(s) for
uk:  товарів для

en:  requires an update. You have version
uk:  потребує оновлення. У вас встановлено версію

en: #
uk: №

en: %1$s draft updated. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
uk: Чернетку%1$s оновлено. <a href="%2$s" target="_blank">Попередній перегляд %3$s</a>

en: %1$s restored to revision from %2$s.
uk: %1$s відновлено для перегляду з %2$s.

en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Preview %4$s</a>
uk: %1$s заплановано на: <strong>%2$s</strong>. <a href="%3$s" target="_blank">Попередній перегляд %4$s</a>

en: %1$s submitted. <a href="%2$s" target="_blank">Preview %3$s</a>
uk: %1$s надіслано. <a href="%2$s" target="_blank">Попередній перегляд %3$s</a>

en: %n will be used to signify the number of seconds
uk: %n використовується для зазначення кількості секунд

en: %s ago
uk: %s тому

en: %s published.
uk: %s опубліковано.

en: %s saved.
uk: %s збережено.

en: %s updated.
uk: %s оновлено.

en: %s was deactivated.
uk: %s деактивовано.

en: %sAllow%s
uk: %sДозволити%s

en: %sChecked%s Calculation Value
uk:  %sВибране %s значення розрахунку

en: %sDo not allow%s
uk: %sНе дозволяти%s

en: %sUnchecked%s Calculation Value
uk: %sНе вибране %s значення розрахунку

en: * - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and letters to be entered
uk: * – представляє алфавітно-цифровий символ (A–Z, a–z, 0–9) – дозволяється вводити як цифри, так і літери

en: - None
uk: - Ні

en: - Select One
uk: - Виберіть один варіант

en: - Select a Field
uk: - Виберіть поле

en: - Select a Product
uk: - Виберіть товар

en: - Select a Variable
uk: - Виберіть змінну

en: - Select a form
uk: - Виберіть форму

en: - View All Types
uk: - Переглянути всі типи

en: 9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered
uk: 9 – представляє числовий символ (0–9) – дозволяється вводити лише цифри

en: <ul>
                                <li>a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered. </li>
                                <li>9 - Represents a numeric character (0-9) - Only allows numbers to be entered.</li>
                                <li>* - Represents an alphanumeric character (A-Z,a-z,0-9) - This allows both numbers and
                                letters to be entered.</li>
                            </ul>
uk: <ul>
                                <li>a – представляє літеру латинського алфавіту (A–Z, a–z) – дозволяється вводити лише літери.</li> 
                                <li>9 – представляє числовий символ (0–9) – дозволяється вводити лише цифри.</li>
                                <li>* – представляє алфавітно-цифровий символ (A–Z, a–z, 0–9) – дозволяється вводити як цифри, так і літери.</li>
                            </ul>

en: A case sensitive answer to help prevent spam submissions of your form.
uk: Відповідь з урахуванням реєстру, щоб запобігти розсилання спаму з вашою формою.

en: A major update is coming to Ninja Forms. %sLearn more about new features, backwards compatibility, and more Frequently Asked Questions.%s
uk: Виходить основне оновлення для Ninja Forms. %sОтримайте докладну інформацію про нові можливості та зворотну сумісність, а також ознайомтеся з відповідями на типові запитання.%s

en: A simplified and more powerful form building experience.
uk: Спрощений та потужніший плагін для створення форм.

en: Above Element
uk: Над елементом

en: Above Field
uk: Зверху від поля

en: Action Name
uk: Назва дії

en: Action Updated
uk: Дію оновлено

en: Actions
uk: Дії

en: Activate
uk: Активувати

en: Active
uk: Діючий

en: Add
uk: Додати

en: Add Description
uk: Додати опис

en: Add Form
uk: Додати форму

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Field
uk: Додати нове поле

en: Add New Form
uk: Додати нову форму

en: Add New Item
uk: Додати новий елемент

en: Add New Submission
uk: Додати нове надсилання

en: Add New Terms
uk: Додати нові терміни

en: Add Operation
uk: Додати операцію

en: Add Submit Button
uk: Додати кнопки «Надіслати»

en: Add Value
uk: Додати значення

en: Add form actions
uk: Додайте дії у форму

en: Add form fields
uk: Додати поля форми

en: Add form to this page
uk: Додати форму на цю сторінку

en: Add new action
uk: Додати нову дію

en: Add new field
uk: Додати нове поле

en: Add subscribers and grow your email list with this newsletter signup form. You can add and remove fields as needed.
uk: Додайте абонентів і розширте свій список розсилки за допомогою цієї форми підписки на розсилку новин. За потреби можна додавати й видаляти поля.

en: Add-On Licenses
uk: Ліцензії для додаткових компонентів

en: Add-Ons
uk: Додаткові компоненти

en: Address
uk: Адреса

en: Address 2
uk: Адреса 2

en: Adds an extra class to your field element.
uk: Додає допоміжний клас до елемента поля.

en: Adds an extra class to your field wrapper.
uk: Додає допоміжний клас до оболонки поля.

en: Admin Email
uk: Електронна пошта адміністратора

en: Admin Label
uk: Мітка адміністратора

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Advanced
uk: Розширене

en: Advanced Equation
uk: Розширене рівняння

en: Advanced Settings
uk: Розришені налаштування

en: Advanced Shipping
uk: Додаткові способи доставлення

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: After Everything
uk: Після всього

en: After Form
uk: Наступна форма

en: After Label
uk: Після мітки

en: Agree?
uk: Погодилися?

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: All
uk: Всі

en: All About Forms
uk: Усе про форми

en: All Fields
uk: Усі поля

en: All Forms
uk: Усі форми

en: All Items
uk: Усі елементи

en: All current forms will remain in the "All Forms" table. In some cases some forms may be duplicated during this process.
uk: Усі поточні форми залишаться в таблиці «Усі форми». Інколи протягом цього процесу деякі форми можуть дублюватися.

en: Allow user to register for your next event this easy to complete form. You can add and remove fields as needed.
uk: Надайте користувачам просту можливість зареєструватися на ваш наступний захід, заповнивши форму. За потреби можна додавати й видаляти поля.

en: Allow your users to contact you with this simple contact form. You can add and remove fields as needed.
uk: Надайте користувачам можливість звернутися до вас через цю просту контактну форму. За потреби можна додавати й видаляти поля.

en: Allows rich text input.
uk: Дає змогу вводити форматований текст.

en: Allows users to choose more than one of this product.
uk: Дозволяє користувачам вибрати кілька штук цього товару.

en: Almost there...
uk: Майже готово...

en: Along with the "Build Your Form" tab, we've removed "Notifications" in favor of "Emails & Actions." This is a much clearer indication of what can be done on this tab.
uk: Окрім вкладки «Створити форму», ми замінили вкладку «Сповіщення» на «Електронні листи та дії». Це краще пояснює, що можна зробити на цій вкладці.

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: An unexpected error occurred.
uk: Сталася несподівана помилка.

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Answer
uk: Відповідь

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Anti-Spam
uk: Антиспам

en: Anti-Spam Question (Answer = answer)
uk: Антиспамове запитання (Відповідь = відповідь)

en: Anti-spam error message
uk: Повідомлення про помилку системи захисту від спаму

en: Antigua And Barbuda
uk: Антигуа й Барбуда

en: Any character you place in the "custom mask" box that is not in the list below will be automatically entered for the user as they type and will not be removeable
uk: Будь-який символ, зазначений у полі маски введення (окрім наведених у списку нижче), буде автоматично відображатися для користувача, коли він вводить текст, без можливості видалення

en: Append A Ninja Form
uk: Додати форму Ninja Forms

en: Append a Ninja Forms
uk: Додати Ninja Forms

en: Append to Page
uk: Додати до сторінки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Attach CSV
uk: Приєднати CSV

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Auto-Total Fields
uk: Поля автопідсумовування

en: Automatically Total Calculation Values
uk: Автоматичне отримання підсумкових значень розрахунку

en: Available
uk: Доступно

en: Available Terms
uk: Доступні умови

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Back To List
uk: Повернутися до списку

en: Back to list
uk: Повернутися до списку

en: Backup / Restore
uk: Резервне копіювання/відновлення

en: Backup Ninja Forms
uk: Резервне копіювання Ninja Forms

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Basic Fields
uk: Базові поля

en: Basic Settings
uk: Основні налаштування

en: Bathroom Sink
uk: Умивальник для ванної

en: Bcc
uk: Прихована копія

en: Before Everything
uk: Перед усім

en: Before Form
uk: Попередня форма

en: Before Label
uk: Перед міткою

en: Before requesting help from our support team please review:
uk: Перед тим, як звернутися до нашої служби підтримки, перегляньте:

en: Begin Date
uk: Початкова дата

en: Being Date
uk: Поточна дата

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Below Element
uk: Нижче елемента

en: Below Field
uk: Знизу від поля

en: Benin
uk: Бенин

en: Bermuda
uk: Бермудські Острови

en: Best Contact Method?
uk: Найкращий спосіб контакту?

en: Best Support in the Business
uk: Найкраща підтримка в бізнесі

en: Better Organized Field Settings
uk: Краще організовані настройки полів

en: Better license management
uk: Поліпшене керування ліцензіями

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Billing
uk: Платіж

en: Blank Forms
uk: Пусті форми

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia And Herzegowina
uk: Боснія й Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве́

en: Brazil
uk: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней

en: Build Your Form
uk: Створіть свою форму

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulk Actions
uk: Масові дії

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Button
uk: Кнопка

en: Calc
uk: Розрахунок

en: Calc Value
uk: Розрахункове значення

en: Calculation
uk: Розрахунок

en: Calculation Method
uk: Метод розрахунку

en: Calculation Settings
uk: Настройки розрахунку

en: Calculation name
uk: Назва розрахунку

en: Calculations
uk: Обчислення

en: Calculations are returned with the AJAX response ( response -> data -> calcs
uk: Результати обчислень повертаються з відповіддю AJAX (відповідь -> дані -> обчислення

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Captcha mismatch. Please enter the correct value in captcha field
uk: Неправильна капча. Введіть правильне значення в полі капчі

en: Card CVC Description
uk: Опис коду CVC карти

en: Card CVC Label
uk: Мітка коду CVC карти

en: Card Expiry Month Description
uk: Опис місяця закінчення строку дії карти

en: Card Expiry Month Label
uk: Мітка місяця закінчення строку дії карти

en: Card Expiry Year Description
uk: Опис року закінчення строку дії карти

en: Card Expiry Year Label
uk: Мітка року закінчення строку дії карти

en: Card Name Description
uk: Опис імені власника карти

en: Card Name Label
uk: Мітка імені власника карти

en: Card Number
uk: Номер Картки

en: Card Number Description
uk: Опис номера карти

en: Card Number Label
uk: Мітка номера карти

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Cc
uk: Копія

en: Central African Republic
uk: Центральноафриканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Change Value
uk: Змінити значення

en: Character(s)
uk: Символів

en: Character(s) left
uk: символів залишилось

en: Characters
uk: Символи

en: Cheatin&#8217; huh?
uk: Махлюєш, друже?

en: Check out our documentation
uk: Ознайомтеся з нашою документацією

en: Checkbox
uk: Чекбокс

en: Checkbox List
uk: Список прапорців

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Checked
uk: Вибрано

en: Checked Calculation Value
uk: Вибране значення розрахунку

en: Chile
uk: Чилі

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: City
uk: Місто

en: Class Name
uk: Назва класу

en: Clear successfully completed form?
uk: Очистити успішно заповнену форму?

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Collect Payment
uk: Отримання оплати

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Common Fields
uk: Спільні поля

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Complex equations can be created by adding parentheses: %s( field_45 * field_2 ) / 2%s.
uk: Складні рівняння можна створювати, додаючи дужки: %s(field_45 * field_2) / 2%s.

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirm that you are not a bot
uk: Підтвердіть, що ви не робот

en: Congo
uk: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of The
uk: Конго (Демократична Республіка Конго)

en: Contact Form
uk: Форма звернення

en: Contact Me
uk: Зв’яжіться зі мною.

en: Contact Us
uk: Зв’язатися з нами

en: Container
uk: Контейнер

en: Continue
uk: Продовжити

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Cost
uk: Ціна

en: Cost Dropdown
uk: Розкривний список витрат

en: Cost Options
uk: Параметри витрат

en: Cost Type
uk: Тип витрат

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cote D'Ivoire
uk: Кот-д'Івуар

en: Could not activate license. Please verify your license key
uk: Не вдалося активувати ліцензію. Перевірте ваш ліцензійний ключ

en: Country
uk: Країна

en: Creates a unique key to identify and target your field for custom development.
uk: Створює унікальний ключ з метою ідентифікації та призначення вашого поля для нестандартної розробки.

en: Credit Card
uk: Кредитна карта

en: Credit Card CVC
uk: Код CVC кредитної карти

en: Credit Card CVV
uk: CVV-код на кредитній картці

en: Credit Card Expiration
uk: Строк дії кредитної карти

en: Credit Card Full Name
uk: Ім’я та прізвище на кредитній карті

en: Credit Card Number
uk: Номер кредитної картки

en: Credit Card Zip
uk: Zip-код кредитної карти

en: Credit Card Zip Code
uk: Zip-код на кредитній картці

en: Credits
uk: Подяки

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
uk: Хорватія ( Hrvatska)

en: Cuba
uk: Куба

en: Currency
uk: Валюта

en: Currency Symbol
uk: Символ валюти

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Custom
uk: Користувацький

en: Custom CSS Class
uk: Користувацький клас CSS

en: Custom CSS Classes
uk: Користувацькі класи CSS

en: Custom Class Names
uk: Користувацькі імена класів

en: Custom Field Group
uk: Група нестандартних полів

en: Custom Mask
uk: Користувацька маска

en: Custom Mask Definition
uk: Визначення користувацької маски

en: Custom field deleted.
uk: Користувацькі поля видалені.

en: Custom field updated.
uk: Користувацькі поля оновлені.

en: Custom first option
uk: Перший користувацький варіант

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: DEBUG: Switch to 2.9.x
uk: НАЛАГОДЖЕННЯ: Перейти до 2.9.x

en: DEBUG: Switch to 3.0.x
uk: НАЛАГОДЖЕННЯ: Перейти до 3.0.x

en: Dark
uk: Темна

en: Data restored successfully!
uk: Дані успішно відновлено!

en: Date
uk: Дата

en: Date Created
uk: Дата створення

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Date Settings
uk: Настройки дати

en: Date Submitted
uk: Дата надсилання

en: Date Updated
uk: Дата оновлення

en: Datepicker
uk: Вибір дати

en: De-activate
uk: Деактивувати

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Deactivate All Licenses
uk: Деактивувати всі ліцензії

en: Deactivate License
uk: Деактивувати ліцензію

en: Deactivate Ninja Forms extension licenses individually or as a group from the settings tab.
uk: На вкладці настройок можна деактивувати ліцензії для розширень Ninja Forms поодинці або групою.

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default Country
uk: Країна за промовчанням

en: Default Label Position
uk: Позиція мітки за промовчанням

en: Default Timezone
uk: Часовий пояс за промовчанням

en: Default To Current Date
uk: За промовчанням для поточної дати

en: Default Value
uk: Значення за промовчанням

en: Default timezone is %s
uk: Часовий пояс за промовчанням: %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
uk: За замовчуванням часова зона %s — повинна бути UTC

en: Defined Fields
uk: Визначені поля

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete (^ + D + click)
uk: Видалити (^ + D + клацання)

en: Delete Permanently
uk: Остаточно видалити

en: Delete this form
uk: Видалити форму

en: Delete this item permanently
uk: Видалити цю позицію остаточно

en: Denmark
uk: Данія

en: Description
uk: Опис

en: Description Content
uk: Вміст опису

en: Description Position
uk: Позиція опису

en: Did you know that you can increase form conversion by breaking larger forms into smaller, more easily digested parts?<p>The Multi-Part Forms extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
uk: Чи знаєте ви, що показник конверсії можна підвищити, розбиваючи великі форми на менші, легко засвоювані частини?<p>Це зручно робити за допомогою розширення Multi-Part Forms для Ninja Forms.</p>

en: Disable Admin Notices
uk: Вимкнути сповіщення адміністратора

en: Disable Browser Autocomplete
uk: Вимкнути автозаповнення у браузері

en: Disable Input
uk: Вимкнути введення

en: Disable Rich Text Editor on Mobile
uk: Вимкнути редактор форматованого тексту на мобільному пристрої

en: Disable input?
uk: Вимкнути ввід?

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Display
uk: Відображення

en: Display Form Title
uk: Показати назву форми

en: Display Name
uk: Показати Назву

en: Display Settings
uk: Налаштування показу

en: Display This Calculation Variable
uk: Показати цю змінну розрахунку

en: Display Title
uk: Показати назву

en: Displaying Your Form
uk: Відображення форми

en: Divider
uk: Роздільник

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Do not show these terms
uk: Не показувати ці умови

en: Documentation
uk: Документація

en: Documentation coming soon.
uk: Документація надійде незабаром.

en: Documentation is available covering everything from %sTroubleshooting%s to our %sDeveloper API%s. New Documents are always being added.
uk: Наразі доступні всі основні документи від %sПосібника з усунення неполадок%s до %sAPI для розробників%s. Разом із тим постійно додаються нові документи.

en: Does NOT apply to form preview.
uk: НЕ застосовується до попереднього перегляду форми.

en: Does apply to form preview.
uk: Застосовується до попереднього перегляду форми.

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Done
uk: Готово

en: Download All Submissions
uk: Завантажити всі надсилання

en: Dropdown
uk: Випадаючий список

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Duplicate (^ + C + click)
uk: Дублювати (^ + C + клацання)

en: Duplicate Form
uk: Дублювати форму

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Action
uk: Змінити дію

en: Edit Form
uk: Редагувати форму

en: Edit Item
uk: Редагувати елемент

en: Edit Menu Item
uk: Редагувати пункт меню

en: Edit Submission
uk: Редагувати надсилання

en: Edit this item
uk: Редагувати цю позицію

en: Editing Field
uk: Редагування поля

en: Editing field
uk: Редагування поля

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Element
uk: Елемент

en: Email & Actions
uk: Електронні листи та дії

en: Email Address
uk: Електронна скринька

en: Email Message
uk: Текст листа

en: Email Subscription Form
uk: Форма підписки на розсилку

en: Email address or search for a field
uk: Адреса електронної пошти або пошук поля

en: Email addresses or search for a field
uk: Адреси електронної пошти або пошук поля

en: Email will appear to be from this email address.
uk: Лист буде надіслано з цієї адреси електронної пошти.

en: Email will appear to be from this name.
uk: Лист буде надіслано від цього імені.

en: Emails & Actions
uk: Електронні листи та дії

en: End Date
uk: Дата закінчення

en: Ensure that this field is completed before allowing the form to be submitted.
uk: Перш ніж дозволяти надсилання форми, переконайтеся, що це поле заповнено.

en: Enter text you would like displayed in the field before a user enters any data.
uk: Введіть текст, який має відображатися в полі перед тим, як користувач почне вводити дані.

en: Enter the label of the form field. This is how users will identify individual fields.
uk: Введіть мітку поля форми. Таким чином користувачі будуть ідентифікувати окремі поля.

en: Enter your email address
uk: Уведіть свою адресу електронної пошти

en: Environment
uk: Середовище

en: Equation
uk: Рівняння

en: Equation (Advanced)
uk: Рівняння (додатково)

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Error
uk: Помилка

en: Error message given if all required fields are not completed
uk: Повідомлення про помилку, яке відображається, якщо не всі обов’язкові поля заповнено

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Event Registration
uk: Реєстрація на захід

en: Expand Menu
uk: Розгорнути меню

en: Expiration month (MM)
uk: Місяць закінчення строку дії (ММ)

en: Expiration year (YYYY)
uk: Рік закінчення строку дії карти (РРРР)

en: Export
uk: Експорт

en: Export Favorite Fields
uk: Експорт обраних полів

en: Export Fields
uk: Експорт полів

en: Export Form
uk: Експортувати форму

en: Export Forms
uk: Експорт форм

en: Export a form
uk: Експорт форми

en: Export this item
uk: Експортувати цей елемент

en: Extend Ninja Forms
uk: Розширте можливості Ninja Forms

en: FILE UPLOAD
uk: ПЕРЕДАВАННЯ ФАЙЛУ

en: Failed to write file to disk.
uk: Помилка запису файла на диск.

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Favorite Fields
uk: Обрані поля

en: Favorites imported successfully.
uk: Обране успішно імпортовано.

en: Field
uk: Поле

en: Field #
uk: Поле №

en: Field ID
uk: Ідентифікатор поля

en: Field Key
uk: Ключ поля

en: Field Not Found
uk: Поле не знайдено

en: Field Operations
uk: Операції з полями

en: Fields
uk: Поля

en: Fields marked with a * are required.
uk: Поля, позначені зірочкою *, обов'язкові до заповнення

en: Fields marked with an %s*%s are required
uk: Поля, позначені зірочкою (%s*%s), обов'язкові до заповнення

en: Fiji
uk: Фіджі

en: File Upload Error
uk: Помилка передавання файлу

en: File Upload in Progress.
uk: Триває передавання файлу.

en: File upload stopped by extension.
uk: Завантаження файлу зупинене розширенням.

en: Finland
uk: Фінляндія

en: First Name
uk: Ім'я

en: Fix it.
uk: Виправити це.

en: For instance, if you had a product key that was in the form of A4B51.989.B.43C, you could mask it with: a9a99.999.a.99a, which would force all the a's to be letters and the 9s to be numbers
uk: Наприклад, якщо ви маєте ключ продукту A4B51.989.B.43C, то ви можете замаскувати його як a9a99.999.a.99a, тобто всі «а» повинні бути літерами, а всі «9» повинні бути цифрами

en: Form
uk: Форма

en: Form Default
uk: За промовчанням для форми

en: Form Deleted
uk: Форму видалено

en: Form Fields
uk: Поля форми

en: Form Imported Successfully.
uk: Форму успішно імпортовано.

en: Form Key
uk: Ключ форми

en: Form Not Found
uk: Форму не знайдено

en: Form Preview
uk: Попередній перегляд форми

en: Form Settings Saved
uk: Настройки форми збережено

en: Form Submissions
uk: Відправлення форми

en: Form Template Import Error.
uk: Помилка імпорту шаблону форми.

en: Form Title
uk: Назва форми

en: Form with Calculations
uk: Форма з обчисленнями

en: Format
uk: Формат

en: Forms
uk: Форми

en: Forms Deleted
uk: Форми видалено

en: Forms Per Page
uk: Кількість форм на сторінці

en: France
uk: Франція

en: France, Metropolitan
uk: Франція (метрополія)

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Friday, November 18, 2019
uk: П’ятниця, 18 листопада 2019 р.

en: From Address
uk: Адрес відправника

en: From Name
uk: Ім'я відправника

en: Full Changelog
uk: Повний список змін

en: Full screen
uk: На весь екран

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: General
uk: Загальні

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Georgia
uk: Джорджія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Get Help
uk: Отримати довідку

en: Get More Actions
uk: Інші дії

en: Get More Types
uk: Інші типи

en: Get Some Help
uk: Отримайте допомогу

en: Get Support
uk: Отримати підтримку

en: Get System Report
uk: Отримати системний звіт

en: Get a site key for your domain by registering  %shere%s
uk: Отримайте ключ сайту для свого домену, зареєструвавшись %sтут%s

en: Get started by adding your first form field.
uk: Розпочніть із додавання свого першого поля в форму.

en: Get started by adding your first form field. Just click the plus and select the actions you want. It's that easy.
uk: Розпочніть із додавання свого першого поля в форму. Клацніть знак «плюс» і виберіть потрібні дії. Це справді дуже просто.

en: Getting Started
uk: Початок роботи

en: Getting started with Ninja Forms
uk: Початок роботи з Ninja Forms

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Give your form a title. This is how you'll find the form later.
uk: Присвойте вашій формі назву. За цією назвою ви зможете знайти її згодом.

en: Go
uk: Перейти

en: Go get a life, script kiddies
uk: Ваша спроба не вдалася.

en: Go to Forms
uk: Перейти до форм

en: Go to Ninja Forms
uk: Перейти до Ninja Forms

en: Go to the first page
uk: Перейти до першої сторінки

en: Go to the last page
uk: Перейти до останньої сторінки

en: Go to the next page
uk: Перейти до наступної сторінки

en: Go to the previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Ґренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Growing Documentation
uk: Розширення документації

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гаяна

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Half screen
uk: На півекрана

en: Heard And Mc Donald Islands
uk: Херд і Макдональд, острови

en: Hello, Ninja Forms!
uk: Доброго дня, Ninja Forms!

en: Help
uk: Довідка

en: Help Text
uk: Довідковий текст

en: Help Text Here
uk: Довідковий текст тут

en: Hidden
uk: Приховано

en: Hidden Field
uk: Приховане поле

en: Hide Label
uk: Приховати назву

en: Hide This
uk: Приховати

en: Hide successfully completed form?
uk: Приховати успішно заповнену форму?

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
uk: Підказка. Пароль має містити щонайменше сім символів. Щоб пароль був надійнішим, використайте в ньому великі та малі літери, цифри та спеціальні символи, такі як ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Holy See (Vatican City State)
uk: Ватикан

en: Home URL
uk: Адреса домашньої сторінки

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Honeypot Error
uk: Помилка Honeypot

en: Honeypot error message
uk: Повідомлення про помилку системи Honeypot

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hook Tag
uk: Тег прив’язки

en: Host Name
uk: Ім'я хосту

en: How's It Going?
uk: Як справи?

en: Hungary
uk: Угорщина

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: Iceland
uk: Ісландія

en: If "desc text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the desc text.
uk: Якщо пояснювальний текст увімкнено, поруч із полем введення відображатиметься знак запитання %s. У разі наведення курсору на цей знак з’явиться пояснювальний текст.

en: If "help text" is enabled, there will be a question mark %s placed next to the input field. Hovering over this question mark will show the help text.
uk: Якщо довідковий текст увімкнено, поруч із полем введення відображатиметься знак запитання %s. У разі наведення курсору на цей знак з’явиться довідковий текст.

en: If this box is checked, ALL Ninja Forms data will be removed from the database upon deletion. %sAll form and submission data will be unrecoverable.%s
uk: Якщо цей прапорець установлено, УСІ дані Ninja Forms буде видалено з вашої бази даних у процесі видалення плагіну. %sВідновити дані форм і надсилань буде неможливо.%s

en: If this box is checked, Ninja Forms will clear the form values after it has been successfully submitted.
uk: Якщо цей прапорець установлено, плагін Ninja Forms очистить значення форми після її успішного надсилання.

en: If this box is checked, Ninja Forms will hide the form after it has been successfully submitted.
uk: Якщо цей прапорець установлено, плагін Ninja Forms приховає форму після її успішного надсилання.

en: If this box is checked, Ninja Forms will send a copy of this form (and any messages attached) to this address.
uk: Якщо цей прапорець установлено, Ninja Forms надішле копію цієї форми (та всі прикладені повідомлення) на вказану адресу.

en: If this box is checked, Ninja Forms will validate this input as an email address.
uk: Якщо цей прапорець установлено, Ninja Forms зареєструє введені дані як адресу електронної пошти.

en: If this box is checked, both password and re-password textboxes will be output.
uk: Якщо цей прапорець установлено, відображатимуться поля для пароля та його підтвердження.

en: If this box is checked, this column in the submissions table will sort by number.
uk: Якщо цей прапорець установлено, цей стовпець у таблиці надсилань буде відсортовано за номерами.

en: If you are a human and are seeing this field, please leave it blank.
uk: Якщо ви людина й бачите це поле, будь ласка, залиште його пустим.

en: If you are a human seeing this field, please leave it empty.
uk: Якщо ви людина, не вводьте дані в це поле.

en: If you are a human, please slow down.
uk: Якщо ви людина, дійте повільніше.

en: If you leave the box empty, no limit will be used
uk: Якщо залишити це поле пустим, межу не буде встановлено

en: If you opt-in, some data about your installation of Ninja Forms will be sent to NinjaForms.com (this does NOT include your submissions).
uk: Якщо ви візьмете участь, деякі дані про вашу інсталяцію Ninja Forms надсилатимуться на сайт NinjaForms.com (до цього НЕ входять ваші надіслані дані).

en: If you skip this, that's okay! Ninja Forms will still work just fine.
uk: Якщо ви цього не бажаєте, не проблема! Ninja Forms продовжить працювати як треба.

en: If you want to send an empty value or calc, you should use '' for those.
uk: Якщо ви бажаєте надіслати пусте значення або розрахунок, слід використати символ ''.

en: If you would like for your form to notify you via email when a user clicks submit, you can set those up on this tab. You can create an unlimited number of emails, including emails sent to the user who filled out the form.
uk: Якщо ви бажаєте, щоб ваша форма надсилала вам сповіщення електронною поштою, коли користувач натискає кнопку надсилання, це можна зробити на цій вкладці. Ви можете створити необмежену кількість електронних листів, включно з листами до користувача, який заповнив форму.

en: If your forms are "missing" after updating to 2.9, this button will attempt to reconvert your old forms to show them in 2.9.  All current forms will remain in the "All Forms" table.
uk: Якщо після оновлення до версії 2.9 ваші форми «зникли», натисніть цю кнопку, щоб запустити процес перетворення старих форм для відображення у версії 2.9.  Усі поточні форми залишаться в таблиці «Усі форми».

en: Import
uk: Імпорт

en: Import / Export
uk: Імпорт / Експорт

en: Import / Export Submissions
uk: Імпорт/експорт надсилань

en: Import Favorite Fields
uk: Імпорт обраних полів

en: Import Favorites
uk: Імпорт обраного

en: Import Fields
uk: Імпорт полів

en: Import Form
uk: Імпортувати форму

en: Import Forms
uk: Імпорт форм

en: Import List Items
uk: Імпорт елементів списку

en: Import a form
uk: Імпорт форми

en: Import/Export
uk: Імпорт/експорт

en: Improved clarity
uk: Поліпшена зрозумілість

en: Include in the auto-total? (If enabled)
uk: Включити до автоматичного обрахунку підсумку? (Якщо ввімкнено)

en: Incorrect Answer
uk: Неправильна відповідь

en: Increase Conversions
uk: Підвищення показника конверсій

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Input Mask
uk: Маска введення

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert All Fields
uk: Вставити всі поля

en: Insert Field
uk: Вставити поле

en: Insert Link
uk: Вставити посилання

en: Insert Media
uk: Вставити медіафайл

en: Inside Element
uk: Всередині елемента

en: Installed
uk: Установлено

en: Installed Plugins
uk: Інстальовані плагіни

en: Interest Groups
uk: Групи інтересів

en: Invalid Form Upload.
uk: Помилка імпорту форми.

en: Invalid form id
uk: Неприпустимий ID форми

en: Iran (Islamic Republic Of)
uk: Іран (Ісламська Республіка)

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Is this an email address?
uk: Це має бути адреса електронної пошти?

en: Israel
uk: Ізраїль

en: It's that easy. Or...
uk: Це справді дуже просто. Або...

en: Italy
uk: Італія

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: JavaScript disabled error message
uk: Повідомлення про помилку вимкнення JavaScript

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Just click here and select the fields you want.
uk: Просто клацніть тут і виберіть потрібні поля.

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Key
uk: Ключ

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kitchen Sink
uk: Раковина

en: Korea, Democratic People's Republic Of
uk: Корея, Народно-Демократична Республіка

en: Korea, Republic Of
uk: Корея, Республіка

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизія

en: Label
uk: Напис

en: Label Here
uk: Мітка тут

en: Label Name
uk: Назва

en: Label Position
uk: Позиція мітки

en: Label used when viewing and exporting submissions.
uk: Мітка використовується під час перегляду та експорту надсилань.

en: Label,Value,Calc
uk: мітка, значення, розрахунок

en: Labels
uk: Мітки

en: Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %shere%s
uk: Мова, що використовується для reCAPTCHA. Щоб отримати код для вашої мови, натисніть %sтут%s

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Latvia
uk: Латвія

en: Layout Elements
uk: Елементи макета

en: Layout Fields
uk: Поля макета

en: Learn More
uk: Дізнатись більше

en: Learn More About Multi-Part Forms
uk: Докладно про Multi-Part Forms

en: Learn More About Save Progress
uk: Докладно про розширення Save Progress

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Left of Element
uk: Зліва від елемента

en: Left of Field
uk: Зліва від поля

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk: Лівійська Арабська Джамахірія

en: Licenses
uk: Ліцензії

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Light
uk: Світлий

en: Limit Input to this Number
uk: Обмежити введення до цієї кількості

en: Limit Reached Message
uk: Повідомлення про досягнення межі

en: Limit Submissions
uk: Обмеження надсилань

en: Limit input to this number
uk: Обмежити введення до цієї кількості

en: List
uk: Список

en: List Field Mapping
uk: Зіставлення полів списку

en: List Type
uk: Тип списку

en: Lists
uk: Списки підписчиків

en: Lithuania
uk: Литва

en: Loading
uk: Завантажується

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Location
uk: Розташування

en: Logged In
uk: Реєструється

en: Long Form -
uk: Довга форма:

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macau
uk: Макао

en: Macedonia, Former Yugoslav Republic Of
uk: Македонія (колишня республіка Югославії)

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Manage quote requests from your website easily with this remplate. You can add and remove fields as needed.
uk: Керуйте запитами цінових пропозицій на своєму сайті за допомогою цього шаблону. За потреби можна додавати й видаляти поля.

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Max
uk: Макс.

en: Max Input Nesting Level
uk: Максимальний рівень вкладення вхідних даних

en: Maximum Value
uk: Максимальне значення

en: Maybe Later
uk: Можливо, пізніше

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Medium
uk: Cередній

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message Labels
uk: Мітки повідомлень

en: Message shown to users if the "logged in" checkbox above is checked and they are not logged-in.
uk: Відображається для тих користувачів, які не виконали авторизацію, якщо розташований вище прапорець «авторизація» встановлено.

en: Metabox
uk: Поле метаданих

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia, Federated States Of
uk: Мікронезія, Федеративні Штати

en: Migrations and Mock Data complete.
uk: Міграцію й заповнення демонстраційними даними завершено.

en: Min
uk: Мін.

en: Minimum Value
uk: Мінімальне значення

en: Miscellaneous Fields
uk: Інші поля

en: Mismatch
uk: Невідповідність

en: Missing a temporary folder.
uk: Відсутня тимчасова тека.

en: Mock Email Action
uk: Демонстрація дії електронної пошти

en: Mock Save Action
uk: Демонстрація дії збереження

en: Mock Success Message Action
uk: Демонстрація повідомлення про успішну дію

en: Modified on
uk: Дата зміни

en: Moldova, Republic Of
uk: Молдова, Республіка

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: More to come
uk: Незабаром чекайте на інші вдосконалення

en: Morocco
uk: Марокко

en: Move this item to the Trash
uk: Перемістити цю позицію у смітник

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Mult-Select
uk: Вибір кількох значень

en: Multi Product - Choose Many
uk: Кілька товарів – вибрати кілька

en: Multi Product - Choose One
uk: Кілька товарів – вибрати один

en: Multi Product - Dropdown
uk: Кілька товарів – розкривний список

en: Multi-Select
uk: Вибір кількох

en: Multi-Select Box Size
uk: Розмір вікна вибору кількох

en: Multiple
uk: Помножити

en: My First Calculation
uk: Моє перше обчислення

en: My Second Calculation
uk: Моє друге обчислення

en: MySQL Version
uk: Версія MySQL

en: Myanmar
uk: М'янма

en: Name
uk: Ім’я

en: Name on the card
uk: Ім’я на карті

en: Name or fields
uk: Ім’я або поля

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Need Help?
uk: Потрібна допомога?

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антілли

en: Never see an admin notice on the dashboard from Ninja Forms. Uncheck to see them again.
uk: Сповіщення адміністратора від Ninja Forms не відображатимуться на панелі керування. Зніміть цей прапорець, щоб побачити їх знову.

en: New Action
uk: Нова дія

en: New Builder Tab
uk: Нова вкладка конструктора

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Item
uk: Новий елемент

en: New Submission
uk: Нове надсилання

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Newsletter Sign Up Form
uk: Форма підписки на розсилку новин

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Ninja Form Settings
uk: Настройки Ninja Forms

en: Ninja Forms - Processing
uk: Ninja Forms – обробка

en: Ninja Forms Changelog
uk: Список змін у Ninja Forms

en: Ninja Forms Dev
uk: Розробник Ninja Forms

en: Ninja Forms Documentation
uk: Документація до Ninja Forms

en: Ninja Forms Processing
uk: Обробка Ninja Forms

en: Ninja Forms Submission
uk: Надсилання Ninja Forms

en: Ninja Forms System Status
uk: Стан системи Ninja Forms

en: Ninja Forms THREE documentation
uk: Документація для Ninja Forms версії 3

en: Ninja Forms Upgrade
uk: Оновлення Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrade Processing
uk: Відбувається оновлення Ninja Forms

en: Ninja Forms Upgrades
uk: Оновлення Ninja Forms

en: Ninja Forms Version
uk: Версія Ninja Forms

en: Ninja Forms Widget
uk: Віджет Ninja Forms

en: Ninja Forms also comes with a simple template function that can be placed directly into a php template file. %s
uk: До складу Ninja Forms також входить простий шаблон, який можна вставити безпосередньо у файл шаблону php. %s

en: Ninja Forms basic help goes here.
uk: Тут подано основну довідкову інформацію Ninja Forms.

en: Ninja Forms cannot be network activated. Please visit each site's dashboard to activate the plugin.
uk: Ninja Forms не можна активувати через мережу. Щоб активувати плагін, скористайтеся панеллю керування на кожному сайті.

en: Ninja Forms has completed all available upgrades!
uk: Усі доступні оновлення Ninja Forms виконано!

en: Ninja Forms is created by a worldwide team of developers who aim to provide the #1 WordPress community form creation plugin.
uk: Плагін Ninja Forms створено міжнародною групою розробників, які поставили собі за мету надати спільноті WordPress ідеальний засіб створення форм.

en: Ninja Forms needs to process %s upgrade(s). This may take a few minutes to complete. %sStart Upgrade%s
uk: Ninja Forms має виконати оновлення: %s. Це може забрати кілька хвилин. %sПочати оновлення %s

en: Ninja Forms needs to update your email settings, click %shere%s to start the upgrade.
uk: Ninja Forms має оновити ваші настройки електронної пошти, натисніть %sтут%s, щоб почати оновлення.

en: Ninja Forms needs to upgrade the submissions table, click %shere%s to start the upgrade.
uk: Ninja Forms має оновити таблицю надсилань, натисніть %sтут%s, щоб почати оновлення.

en: Ninja Forms needs to upgrade your form notifications, click %shere%s to start the upgrade.
uk: Ninja Forms має оновити ваші сповіщення форм, натисніть %sтут%s, щоб почати оновлення.

en: Ninja Forms needs to upgrade your form settings, click %shere%s to start the upgrade.
uk: Ninja Forms має оновити ваші настройки форм, натисніть %sтут%s, щоб почати оновлення.

en: Ninja Forms provides a widget that you can place in any widgetized area of your site and select exactly which form you would like displayed in that space.
uk: Ninja Forms пропонує віджет, який можна використовувати в будь-якій області вашого сайту, що підтримує віджети, і вказати, яку саме форму необхідно відобразити в цьому місці.

en: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
uk: Короткий код Ninja Forms використовується без зазначення форми.

en: Niue
uk: Ніуе

en: No
uk: Ні

en: No Action Specified...
uk: Не вказано дій...

en: No Favorite Fields Found
uk: Обрані поля не знайдено

en: No Fields Found.
uk: Поля не знайдено.

en: No Submissions Found
uk: Надсилання не знайдено

en: No Submissions Found In The Trash
uk: Надсилання не знайдено в кошику

en: No available terms for this taxonomy. %sAdd a term%s
uk: Немає доступних умов для цієї таксономії. %sДодати умову%s

en: No file was uploaded.
uk: Жоден файл не завантажений.

en: No forms found.
uk: Форми не знайдено.

en: No taxonomy selected.
uk: Таксономію не вибрано.

en: No valid changelog was found.
uk: Чинний список змін не знайдено.

en: None
uk: Немає

en: Norfolk Island
uk: острів Норфолк

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Not Logged-In Message
uk: Повідомлення про необхідність авторизації

en: Not Yet
uk: Ще ні

en: Not found in Trash
uk: Не знайдено в кошику

en: Note
uk: Примітка

en: Note text can be edited in the note field's advanced settings below.
uk: Текст примітки можна редагувати в розділі додаткових параметрів поля примітки (див. нижче).

en: Notice: JavaScript is required for this content.
uk: Пам’ятайте: для цього вмісту потрібен JavaScript.

en: Notice: Ninja Forms shortcode used without specifying a form.
uk: Пам’ятайте: короткий код Ninja Forms використовується без зазначення форми.

en: Number
uk: Кількість

en: Number Max Error
uk: Макс. номер помилки

en: Number Min Error
uk: Мін. номер помилки

en: Number Options
uk: Числові опції

en: Number of Stars
uk: Кількість зірок

en: Number of decimal places.
uk: Кількість десяткових розрядів.

en: Number of seconds for countdown
uk: Кількість секунд для зворотного виклику

en: Number of seconds for the countdown
uk: Кількість секунд для зворотного виклику

en: Number of seconds for timed submit.
uk: Кількість секунд для надсилання за таймером.

en: Number of stars
uk: Кількість зірок

en: Oman
uk: Оман

en: One
uk: Один

en: One email address or field
uk: Одна адреса електронної пошти або поле

en: Oops! That addon is not yet compatible with Ninja Forms THREE. %sLearn More%s.
uk: Проблема! Цей додатковий компонент ще не сумісний з Ninja Forms 3. %sДокладніше%s.

en: Open in new window
uk: Відкрити в новому вікні

en: Operations and Fields (Advanced)
uk: Операції й поля (додатково)

en: Opinionated Styles
uk: Мотивовані стилі

en: Option One
uk: Варіант один

en: Option Three
uk: Варіант три

en: Option Two
uk: Варіант два

en: Options
uk: Вибір

en: Organizer
uk: Організатор

en: Our Scope of Support
uk: Наш обсяг підтримки

en: Output calculation as
uk: Виводити розрахунок як

en: PHP Locale
uk: Мова PHP

en: PHP Version
uk: Версія PHP

en: PUBLISH
uk: ОПУБЛІКУВАТИ

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: Paragraph Text
uk: Текст абзацу

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Parent Item:
uk: Батьківський елемент:

en: Password
uk: Пароль

en: Password Confirm
uk: Підтвердження пароля

en: Password Mismatch Label
uk: Метка невідповідності паролів

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Payment Fields
uk: Поля платежу

en: Payment Gateways
uk: Шлюзи сплати

en: Payment Total
uk: Оплата: разом

en: Permission Denied
uk: Відмовлено в дозволі

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Phone
uk: телефон

en: Phone - (555) 555-5555
uk: Телефон: (555) 555-5555

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Place %s in any area that accepts shortcodes to display your form anywhere you like. Even in the middle of your page or posts content.
uk: Розташуйте %s в будь-якій області, що приймає короткі коди для відображення форми. Це може бути навіть усередині вмісту сторінки або публікації.

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Plain Text
uk: Звичайний текст

en: Please %scontact support%s with the error seen above.
uk: %sЗверніться до служби підтримки%s та повідомте про зазначену вище помилку.

en: Please answer the anti-spam question correctly.
uk: Будь-ласка, надайте правильну відповідь на антиспамове запитання.

en: Please check required fields.
uk: Перевірте обов’язкові поля.

en: Please complete the captcha field
uk: Заповніть поле капчі

en: Please complete the recaptcha
uk: Заповніть поле ReCaptcha

en: Please correct errors before submitting this form.
uk: Виправте помилки перед тим, як надсилати цю форму.

en: Please ensure all required fields are completed.
uk: Будь-ласка, заповніть усі обов'язкові поля.

en: Please enter a message that you want displayed when this form has reached its submission limit and will not accept new submissions.
uk: Введіть повідомлення, яке відображається, коли форма досягає граничної кількості надсилань і більше не прийматиме нових надсилань.

en: Please enter a valid email address
uk: Введіть правильну адресу електронної пошти

en: Please enter a valid email address!
uk: Введіть дійсну адресу електронної пошти!

en: Please enter a valid email address.
uk: Введіть дійсну адресу електронної пошти.

en: Please help us improve Ninja Forms!
uk: Допоможіть нам поліпшити Ninja Forms!

en: Please include this information when requesting support:
uk: Подаючи заявку на підтримку, вказуйте таку інформацію:

en: Please increment by
uk: Збільшуйте з кроком

en: Please leave the spam field blank.
uk: Залиште поле захисту від спаму пустим.

en: Please make sure you have entered your Site & Secret keys correctly
uk: Переконайтеся, що ви правильно ввели ключ сайту та секретний ключ

en: Please rate %sNinja Forms%s %s on %sWordPress.org%s to help us keep this plugin free.  Thank you from the WP Ninjas team!
uk: Будь ласка, оцініть плагін %sNinja Forms%s %s на %sвеб-сайті WordPress.org%s, щоб допомогти нам надавати цей плагін безкоштовно.  Подяка від команди WP Ninja!

en: Please select a form to view submissions
uk: Виберіть форму для перегляду надсилань

en: Please select a form.
uk: Виберіть форму.

en: Please select a valid exported form file.
uk: Виберіть правильний файл експортованої форми.

en: Please select a valid favorite fields file.
uk: Виберіть правильний файл обраних полів.

en: Please select favorite fields to export.
uk: Виберіть обрані поля для експорту.

en: Please use these operators: + - * /. This is an advanced feature. Watch out for things like division by 0.
uk: Використовуйте такі оператори: + - * /. Це додаткова функція. Ділення на 0 не дозволяється.

en: Please wait %n seconds
uk: Зачекайте %n секунд

en: Please wait to submit the form.
uk: Зачекайте, щоб надіслати форму.

en: Plugins
uk: Плагіни

en: Poland
uk: Польща

en: Populate this with the taxonomy
uk: Заповнити це поле за допомогою таксономії

en: Portugal
uk: Португалія

en: Post
uk: Записи

en: Post / Page ID (If available)
uk: Ідентифікатор публікації/сторінки (якщо є)

en: Post / Page Title (If available)
uk: Назва публікації/сторінки (якщо є)

en: Post / Page URL (If available)
uk: URL-адреса публікації/сторінки (якщо є)

en: Post Creation
uk: Створення публікації

en: Post ID
uk: ID публікації

en: Post Title
uk: Заголовок запису

en: Post URL
uk: URL публікації

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview Changes
uk: Переглянути зміни

en: Preview Form
uk: Попередній перегляд форми

en: Preview does not exist.
uk: Попередні перегляд не передбачено.

en: Price
uk: Вартість

en: Price:
uk: Ціна:

en: Pricing Fields
uk: Поля ціни

en: Processing
uk: В обробці

en: Processing Label
uk: Обробка мітки

en: Processing Submission Label
uk: Метка обробки надсилання

en: Product
uk: Товар

en: Product (quanitity included)
uk: Товар (разом із кількістю)

en: Product (seperate quantity)
uk: Товар (кількість окремо)

en: Product A
uk: Товар А

en: Product B
uk: Товар Б

en: Product Form (Inline Quantity)
uk: Форма товару (кількість у рядку)

en: Product Form (Multiple Products)
uk: Форма товару (кілька товарів)

en: Product Form (with Quantity Field)
uk: Форма товару (з полем кількості)

en: Product Type
uk: Тип товару

en: Programmatic name that can be used to reference this form.
uk: Програмне ім’я, яке може використовуватися для посилання на цю форму.

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Purchase
uk: Придбати

en: Qatar
uk: Катар

en: Quantity
uk: Кількість

en: Quantity for Product A
uk: Кількість товару А

en: Quantity for Product B
uk: Кількість товару Б

en: Quantity:
uk: Кількість:

en: Query String
uk: Рядок запиту

en: Query Strings
uk: Рядки запиту

en: Querystring Variable
uk: Змінна QueryString

en: Question
uk: Питання

en: Question Position
uk: Позиція запитання

en: Quote Request
uk: Запит цінової пропозиції

en: Radio
uk: Радіо

en: Radio List
uk: Список перемикачів

en: Re-enter Password
uk: Повторно введіть пароль

en: Re-enter Password Label
uk: Мітка підтвердження пароля

en: Really deactivate all licenses?
uk: Справді деактивувати всі ліцензії?

en: Recaptcha
uk: ReCaptcha

en: Redirect
uk: Переадресувати

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove ALL Ninja Forms data upon uninstall?
uk: Видалити ВСІ дані Ninja Forms з видаленням плагіну?

en: Remove Value
uk: Видалити значення

en: Remove all Ninja Forms data
uk: Видалення всіх даних Ninja Forms

en: Remove this field? It will be removed even if you do not save.
uk: Видалити це поле? Його буде видалено, навіть якщо ви не збережете форму.

en: Reply To
uk: Кому відповісти

en: Require user to be logged in to view form?
uk: Чи повинен користувач авторизуватися для перегляду форми?

en: Required
uk: Обов'язкове поле

en: Required Field
uk: Обов’язкове поле

en: Required Field Error
uk: Помилка обов’язкового поля

en: Required Field Label
uk: Мітка обов’язкового поля

en: Required field symbol
uk: Символ обов’язкового поля

en: Reset Form Conversion
uk: Скинути перетворення форми

en: Reset Forms Conversion
uk: Скинути перетворення форм

en: Reset the form conversion process for v2.9+
uk: Скинути процес перетворення форм для версії 2.9+

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore Ninja Forms
uk: Відновлення Ninja Forms

en: Restore this item from the Trash
uk: Відновити цю позицію із смітника

en: Restriction Settings
uk: Настройки обмежень

en: Restrictions
uk: Обмеження

en: Restricts the kind of input your users can put into this field.
uk: Обмежує для користувача тип даних, які можуть бути введені в це поле.

en: Return to Ninja Forms
uk: Повернутися до Ninja Forms

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Rich Text Editor (RTE)
uk: Редактор форматованого тексту (RTE)

en: Right of Element
uk: Справа від елемента

en: Right of Field
uk: Справа від поля

en: Rollback
uk: Повернення

en: Rollback to the most recent 2.9.x release.
uk: Повернення останнього випуску 2.9.x.

en: Rollback to v2.9.x
uk: Повернення версії 2.9.x

en: Romania
uk: Румунія

en: Russian Federation
uk: Російська Федерація

en: Rwanda
uk: Руанда

en: SOAP Client
uk: Клієнт SOAP

en: SUHOSIN Installed
uk: SUHOSIN встановлено

en: Saint Kitts And Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Vincent And The Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Маріно

en: Sao Tome And Principe
uk: Сан-Томе й Прінсіпі

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Save
uk: Зберегти

en: Save & Activate
uk: Зберегти й активувати

en: Save Field Settings
uk: Зберегти настройки поля

en: Save Form
uk: Зберегти форму

en: Save Options
uk: Зберегти параметри

en: Save Settings
uk: Зберегти Налаштування

en: Save Submission
uk: Зберегти надсилання

en: Saved
uk: Збережено

en: Saved Fields
uk: Збережені поля

en: Saving...
uk: Триває збереження...

en: Search Item
uk: Пошук елемента

en: Search Submissions
uk: Пошук у надсиланнях

en: Select
uk: Виберіть

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select List
uk: Виберіть у списку

en: Select a field or type to search
uk: Виберіть поле або введіть дані для пошуку

en: Select a file
uk: Виберіть файл

en: Select a form
uk: Виберіть форму

en: Select a form or type to search
uk: Виберіть форму або введіть текст для пошуку

en: Select the number of submissions that this form will accept. Leave empty for no limit.
uk: Виберіть кількість надсилань даних, які сприйматиме ця форма. Якщо обмеження не потрібне, залиште це поле пустим.

en: Select the position of your label relative to the field element itself.
uk: Виберіть позицію мітки відносно самого елемента поля.

en: Selected
uk: Вибране

en: Selected Value
uk: Вибране значення

en: Send
uk: Надіслати

en: Send a copy of the form to this address?
uk: Надіслати копію форми на цю адресу?

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Server IP Address
uk: IP-адреса сервера

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings Saved
uk: Налаштування збережені

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Shipping
uk: Доставка

en: Shortcode
uk: Короткий код

en: Should be entered as a percentage. e.g. 8.25%, 4%
uk: Тут має бути введено значення у відсотках, наприклад: 8,25%, 4%

en: Show Help Text
uk: Показати довідковий текст

en: Show Media Upload Button
uk: Показати кнопку завантаження медіа

en: Show More
uk: Показати більше

en: Show Password Strength Indicator
uk: Показати індикатор надійності пароля

en: Show Rich Text Editor
uk: Показати редактор форматованого тексту

en: Show This
uk: Показати

en: Show list item values
uk: Показувати значення елементів списку

en: Shown to users as a hover.
uk: Відображається, коли користувач наводить курсор.

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Single
uk: Окремий

en: Single Checkbox
uk: Один прапорець

en: Single Cost
uk: Одиничні витрати

en: Single Line Text
uk: Текст одного рядка

en: Single Product (default)
uk: Один товар (за промовчанням)

en: Site URL
uk: Адреса сайту

en: Slovakia (Slovak Republic)
uk: Словаччина (Словацька Республіка)

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Snail Mail
uk: Звичайна пошта

en: So, if you wanted to create a mask for an American Social Security Number, you would type 999-99-9999 into the box
uk: Наприклад, якщо ви бажаєте створити маску для номера американського соціального страхування, вам потрібно ввести в поле значення 999-99-9999

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: Sort as Numeric
uk: Сортування за числовими значеннями

en: Sort as numeric
uk: Сортування за числовими значеннями

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia, South Sandwich Islands
uk: Південна Георгія та Південні Сандвічеві острови

en: South Sudan
uk: південний Судан

en: Spain
uk: Іспанія

en: Spam Answer
uk: Спам-запитання

en: Spam Question
uk: Спам-відповідь

en: Specify Operations And Fields (Advanced)
uk: Укажіть операції та поля (додатково)

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: St. Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: St. Pierre And Miquelon
uk: Сен-П’єр і Мікелон

en: Standard Fields
uk: Стандартні поля

en: Star Rating
uk: Рейтинг у зірках

en: Start from a template
uk: Розпочніть із шаблону

en: State
uk: Штат

en: Status
uk: Статус

en: Step
uk: крок

en: Step %d of approximately %d running
uk: Виконується крок %d з приблизно %d

en: Step (amount to increment by)
uk: Крок (величина збільшення)

en: Strength indicator
uk: Індикатор надійності

en: Strong
uk: Солідний

en: Sub Sequence
uk: Вкладена послідовність

en: Subject
uk: Тема

en: Subject Text or seach for a field
uk: Текст теми або пошук поля

en: Subject Text or search for a field
uk: Текст теми або пошук поля

en: Submission
uk: Надсилання

en: Submission CSV
uk: CSV надісланих даних

en: Submission Data
uk: Надіслані дані

en: Submission Info
uk: Відомості про надсилання

en: Submission Limit
uk: Ліміт відправлень

en: Submission Metabox
uk: Метадані надсилання

en: Submission Stats
uk: Статистика надсилань

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Submit
uk: Відправити

en: Submit button text after timer expires
uk: Текст кнопки «Надіслати» з’являється через визначений час

en: Submit via AJAX (without page reload)?
uk: Надіслати за допомогою AJAX (без перезавантаження сторінки)?

en: Submitted
uk: Подано

en: Submitted By
uk: Ким надіслано

en: Submitted by:
uk: Ким надіслано:

en: Submitted on
uk: Відправлено

en: Submitted on:
uk: Надіслано:

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Success Message
uk: Повідомлення про успішну дію

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
uk: Шпіцберген і Ян-Майєн

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk: Сирійська Арабська Республіка

en: System
uk: Система

en: System Status
uk: Стан системи

en: THREE is coming!
uk: Виходить версія 3!

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Take a look at our in-depth Ninja Forms documentation below.
uk: Ознайомтеся з наведеною нижче докладною документацією до Ninja Forms.

en: Tanzania, United Republic Of
uk: Танзанія, Об’єднана Республіка

en: Tax
uk: Податок

en: Tax Percentage
uk: Податкові відсотки

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Template Fields
uk: Поля шаблону

en: Template Function
uk: Функція шаблону

en: Terms List
uk: Список умов

en: Text
uk: Текст

en: Text Element
uk: Елемент тексту

en: Text to Appear After Counter
uk: Текст, що відображається після лічильника

en: Text to appear after character/word counter
uk: Текст, що відображається після лічильника слів/символів

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Textbox
uk: Текстове поле

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Thank you for filling out this form.
uk: Дякуємо за заповнення цієї форми.

en: Thank you for updating to the latest version! Ninja Forms %s is primed to make your experience managing submissions an enjoyable one!
uk: Дякуємо за оновлення до останньої версії! Ninja Forms %s зробить керування вашими формами легким і приємним!

en: Thank you for updating to version 2.7 of Ninja Forms. Please update any Ninja Forms extensions from
uk: Дякуємо за оновлення плагіну Ninja Forms до версії 2.7. Оновіть розширення Ninja Forms від

en: Thank you for updating! Ninja Forms %s makes form building easier than ever before!
uk: Дякуємо за оновлення! Ninja Forms %s дає змогу створювати форми з нечуваною простотою!

en: Thank you for using Ninja Forms! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
uk: Дякуємо за використання Ninja Forms! Ми сподіваємося, що ви знайшли все потрібне, але якщо ви маєте будь-які запитання:

en: Thank you {field:name} for filling out my form!
uk: {field:name}, дякую за заповнення моєї форми!

en: The (typically) 16 digits on the front of your credit card.
uk: Зазвичай 16 цифр на лицьовій стороні вашої кредитної карти.

en: The 3 digit (back) or 4 digit (front) value on your card.
uk: 3 цифри (на звороті) або 4 цифри (на лицьовій стороні карти).

en: The 9s would represent any number, and the -s would be automatically added
uk: 9 представлятиме будь-яку цифру

en: The Forms menu is your access point for all things Ninja Forms. We've already created your first %scontact form%s so that you have an example. You can also create your own by clicking %sAdd New%s.
uk: Ви звертаєтеся до всіх можливостей Ninja Forms через меню «Форми». Ми вже створили вам першу %sконтактну форму%s для прикладу. Ви також можете створити свою власну форму, натиснувши кнопку %sДодати нову%s.

en: The format should look like the following:
uk: Формат має виглядати так:

en: The interface updates in this version lay the groundwork for some great improvements in the future. Version 3.0 will build on these changes to make Ninja Forms an even more stable, powerful, and user-friendly form builder.
uk: Оновлення інтерфейсу в цій версії закладає основу для суттєвих поліпшень у майбутньому. Ці зміни буде застосовано у версії 3.0, щоб зробити Ninja Forms ще більш стабільним, потужним і зручним конструктором форм.

en: The month your credit card expires, typically on the front of the card.
uk: Місяць, в якому спливає строк дії вашої кредитної карти, зазвичай указаний на лицьовій стороні.

en: The most common settings are shown immediately, while other, non-essential, settings are tucked away inside expandable sections.
uk: Основні настройки відображаються одразу, а інші, несуттєві настройки приховуються всередині розділів, які можуть розгортатися.

en: The name printed on the front of your credit card.
uk: Ім’я, надруковане на лицьовій стороні вашої кредитної карти.

en: The passwords provided do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: The people who build Ninja Forms
uk: Люди, що створили Ninja Forms

en: The process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the process is finished.
uk: Процес почався, зачекайте. Це може забрати кілька хвилин. По закінченні процесу ви автоматично перейдете на іншу сторінку.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
uk: Розмір завантажуваного файлу перевищує значення MAX_FILE_SIZE, указане у формі HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
uk: Розмір завантажуваного файлу перевищує значення upload_max_filesize у файлі php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
uk: Файл було завантажено лише частково.

en: The year your credit card expires, typically on the front of the card.
uk: Рік, в якому спливає строк дії вашої кредитної карти, зазвичай указаний на лицьовій стороні.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
uk: Вийшла нова версія %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Переглянути відомості про версію %3$s</a> або <a href="%4$s">оновити</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
uk: Вийшла нова версія %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Переглянути відомості про версію %3$s</a>.

en: There uploaded file is not a valid format.
uk: Неправильний формат переданого файлу.

en: These are all the fields in the Pricing section.
uk: Це всі поля з розділу цін.

en: These are all the fields in the User Information section.
uk: Це всі поля з розділу відомостей про користувача.

en: These are the predefined masking characters
uk: Це наперед визначені символи маски

en: These are various special fields.
uk: Це різноманітні спеціальні поля.

en: These fields must match!
uk: Вміст цих полів має збігатися!

en: This column in the submissions table will sort by number.
uk: Цей стовпець у таблиці надсилань буде відсортовано за номерами.

en: This is a required field
uk: Це обов'язкове для заповнення поле

en: This is a required field.
uk: Це обов'язкове для заповнення поле.

en: This is a test
uk: Це тест

en: This is a user's state.
uk: Це стан користувача.

en: This is an email action.
uk: Це дія електронної пошти.

en: This is another test.
uk: Це ще один тест.

en: This is how long a user must wait to submit the form
uk: Стільки має очікувати користувач, щоб надіслати форму

en: This is the label used when viewing/editing/exporting submissions.
uk: Ця мітка використовується для перегляду, редагування або експорту надсилань.

en: This is the programmatic name of your field. Examples are: my_calc, price_total, user-total.
uk: Це програмне ім’я поля. Наприклад: my_calc, price_total, user-total.

en: This is the user's state
uk: Це стан користувача

en: This is the value that will be used if %sChecked%s.
uk: Це значення використовуватиметься, якщо його %sвибрано%s.

en: This is the value that will be used if %sUnchecked%s.
uk: Це значення використовуватиметься, якщо його %sне вибрано%s.

en: This is where you'll build your form by adding fields and dragging them into the order you want them to appear. Each field will have an assortment of options such as label, label position, and placeholder.
uk: Тут ви будете створювати вашу форму, додаючи поля та перетягуючи їх у потрібному порядку. Кожне поле матиме набір опцій, таких як мітка, позиція мітки й заповнювач.

en: This keyword is reserved by WordPress. Please try another.
uk: Це ключове слово зарезервоване для WordPress. Введіть інше.

en: This message is shown inside the submit button whenever a user clicks "submit" to let them know it is processing.
uk: Це повідомлення з’являється всередині кнопки надсилання, коли користувач натискає кнопку «Надіслати». Воно сповіщає користувача, що надіслані ним дані обробляються.

en: This message is shown to a user when non-matching values are placed in the password field.
uk: Це повідомлення з’являється, якщо користувач вводить різний текст у поля для пароля та його підтвердження.

en: This number will be used in calculations if the box is checked.
uk: Це число буде використовуватися в розрахунках, якщо прапорець установлено.

en: This number will be used in calculations if the box is unchecked.
uk: Це число буде використовуватися в розрахунках, якщо прапорець не встановлено.

en: This setting will COMPLETELY remove anything Ninja Forms related upon plugin deletion. This includes SUBMISSIONS and FORMS. It cannot be undone.
uk: Ця настройка дає змогу ПОВНІСТЮ видалити все, що стосується плагіну Ninja Forms, включно з НАДСИЛАННЯМИ та ФОРМАМИ. Цю дію неможливо скасувати.

en: This tab hold general form settings, such as title and submission method, as well as display settings like hiding a form when it is successfully completed.
uk: Ця вкладка містить загальні параметри форми, такі як назва та метод надсилання, а також параметри відображення, такі як приховування форми, коли її успішно заповнено.

en: This will be the subject of the email.
uk: Це буде тема листа.

en: This would prevent the user from putting in anything other than numbers
uk: Як наслідок, користувач не зможе вводити будь-які інші символи, крім цифр

en: Three
uk: Три

en: Timed Submit
uk: Відкладене надсилання

en: Timer error message
uk: Повідомлення про помилку таймера

en: Timor-Leste (East Timor)
uk: Тимор-Лешті (Східний Тимор)

en: To
uk: Надіслати

en: To activate licenses for Ninja Forms extensions you must first %sinstall and activate%s the chosen extension. License settings will then appear below.
uk: Щоб активувати ліцензії для розширень Ninja Forms, ви маєте спочатку %sінсталювати й активувати%s вибране розширення. Після цього настройки ліцензій буде показано нижче.

en: To use this feature, you can paste your CSV into the textarea above.
uk: Для використання цієї функції можна вставити CSV в розташоване вище текстове поле.

en: Today's Date
uk: Сьогоднішня дата

en: Toggle Drawer
uk: Перемкнути розкривне меню

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Total
uk: Усього

en: Trash
uk: Смітник

en: Tries to follow the %sPHP date() function%s specifications, but not every format is supported.
uk: Діють специфікації для %sфункції PHP date()%s, проте підтримуються не всі формати.

en: Trinidad And Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks And Caicos Islands
uk: Теркс і Кайкос, острови

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Two
uk: Два

en: Type
uk: Тип

en: URL
uk: Посилання

en: US Phone
uk: Телефон у США

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: Unchecked
uk: Не вибрано

en: Unchecked Calculation Value
uk: Не вибране значення розрахунку

en: Under Basic Form Behavior in the Form Settings you can easily select a page that you would like the form automatically appended to the end of that page's content. A similiar option is avaiable in every content edit screen in its sidebar.
uk: У розділі «Базова поведінка форми» на вкладці «Настройки форми» можна вибрати сторінку, в кінці якої форму буде автоматично відображено. Така сама опція пропонується на боковій панелі в усіх вікнах редактора вмісту.

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo All
uk: Скасувати все

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

en: Unknown upload error.
uk: Невідома помилка завантаження.

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Update
uk: Оновити

en: Update Item
uk: Оновити елемент

en: Updated on:
uk: Оновлено:

en: Updating Form Database
uk: Оновлення бази даних форм

en: Upgrade
uk: Перейти

en: Upgrade to Ninja Forms THREE
uk: Оновлення до Ninja Forms 3

en: Upgrades
uk: Оновлення

en: Upgrades Complete
uk: Оновлення завершено

en: Url
uk: URL-адреса

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Use An Equation (Advanced)
uk: Використайте рівняння (додатково)

en: Use Quantity
uk: Використовувати кількість

en: Use a custom first option
uk: Застосувати перший користувацький варіант

en: Use default Ninja Forms styling conventions.
uk: Використовуйте правила стилів Ninja Forms за промовчанням.

en: Use the following shortcode to insert the final calculation: [ninja_forms_calc]
uk: Використайте цей короткий код для вставлення остаточного розрахунку: [ninja_forms_calc]

en: Use the tips below to get started using Ninja Forms. You will be up and running in no time!
uk: Скористайтеся наведеними нижче порадами, щоб почати роботу з Ninja Forms. Усе буде готово якнайскоріше!

en: Use this as a registration password field
uk: Використовувати це поле для пароля реєстрації

en: Use this as a reistration password field. If this box is check, both
                            password and re-password textboxes will be output
uk: Використовувати це поле для пароля реєстрації. Якщо цей прапорець установлено, відображатимуться поля для пароля та його підтвердження.

en: Used for marking a field for processing.
uk: Використовується для маркування поля для обробки.

en: User
uk: Користувач

en: User Display Name (If logged in)
uk: Екранне ім’я користувача (у системі)

en: User Email
uk: Адреса ел. пошти користувача

en: User Email (If logged in)
uk: Адреса електронної пошти користувача (у системі)

en: User Entry
uk: Введення користувача

en: User Firstname (If logged in)
uk: Ім’я користувача (у системі)

en: User ID
uk: ID користувача

en: User ID (If logged in)
uk: Ідентифікатор користувача (у системі)

en: User Info Field Group
uk: Група полів інформації про користувача

en: User Information
uk: Інформація про користувача

en: User Information Fields
uk: Поля інформація про користувача

en: User Lastname (If logged in)
uk: Прізвище користувача (у системі)

en: User Meta (if logged in)
uk: Метадані користувача (у системі)

en: User Submitted Values
uk: Надіслані користувачем значення

en: User Submitted Values:
uk: Надіслані користувачем значення:

en: Users are more likely to complete long forms when they can save and return to complete their submission later.<p>The Save Progress extension for Ninja Forms makes this quick and easy.</p>
uk: Користувачам більше подобається заповнювати довгі форми, коли вони можуть зберегти зміни, а потім повернутися до форми та завершити внесення даних згодом. <p>Розширення Save Progress для Ninja Forms дає змогу зробити це легко та швидко.</p>

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Validate as an email address? (Field must be required)
uk: Зареєструвати як адресу електронної пошти? (Обов’язкове для заповнення поле)

en: Value
uk: Значення

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Variable Name
uk: Ім’я змінної

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Version
uk: Версія

en: Version %s
uk: Версія %s

en: Very weak
uk: Дуже слабкий

en: Viet Nam
uk: В'єтнам

en: View
uk: Перегляд

en: View %s
uk: Перегляд %s

en: View Changes
uk: Переглянути зміни

en: View Forms
uk: Переглянути форми

en: View Item
uk: Переглянути елемент

en: View Submission
uk: Переглянути надсилання

en: View Submissions
uk: Переглянути надсилання

en: View the Full Changelog
uk: Переглянути повний список змін

en: Virgin Islands (British)
uk: Віргінські острови (Британські)

en: Virgin Islands (U.S.)
uk: Віргінські острови (США)

en: Visit plugin homepage
uk: Відвідати сторінку плагіну

en: WP Debug Mode
uk: WP режим налагодження

en: WP Language
uk: Мова WP

en: WP Max Upload Size
uk: Максимальний розмір завантаження WP

en: WP Memory Limit
uk: Ліміт пам`яті WP

en: WP Multisite Enabled
uk: WP Multisite активовано

en: WP Version
uk: Версія WordPress

en: Wallis And Futuna Islands
uk: Уолліс і Футуна, острови

en: We do all we can to provide every Ninja Forms user with the best support possible. If you encounter a problem or have a question, %splease contact us%s.
uk: Ми робимо все можливе, щоб надати кожному користувачеві Ninja Forms найкращу підтримку. Якщо ви зіткнулися з проблемою або маєте запитання, %sзвертайтеся до нас%s.

en: We've added the option to remove all Ninja Forms data (submissions, forms, fields, options) when you delete the plugin. We call it the nuclear option.
uk: Ми додали опцію видалення всіх даних Ninja Forms (надсилань, форм, полів, настройок) разом з видаленням плагіну з WordPress. Ми назвали її «ядерною» опцією.

en: We've noticed that don't have a submit button on your form. We can add one for your automatically.
uk: Ми помітили, що у вашій формі немає кнопки «Надіслати». Ми можемо додати її автоматично.

en: Weak
uk: Ненадійний

en: Web Server Info
uk: Інформація про веб-сервер

en: Welcome to Ninja Forms
uk: Ласкаво просимо до Ninja Forms

en: Welcome to Ninja Forms %s
uk: Ласкаво просимо до Ninja Forms %s

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: What Can We Help You With?
uk: Як ми можемо допомогти?

en: What to try before contacting support
uk: Які дії спробувати перед тим, як звертатися по підтримку

en: What would you like to name this favorite?
uk: Як назвати цей елемент обраного?

en: What's New
uk: Що нового

en: When creating and editing forms, go directly to the section that matters most.
uk: Створюючи та редагуючи форми, ви можете перейти безпосередньо до найважливішого розділу.

en: Who should this email be sent to?
uk: Хто має бути адресатом цього листа?

en: Word(s)
uk: Слів

en: Words
uk: Слів

en: Wrapper
uk: Оболонка

en: Y/m/d
uk: Р/м/д

en: YYYY-MM-DD
uk: РРРР-ММ-ДД

en: Yemen
uk: Ємен

en: Yes
uk: Так

en: You are eligible to upgrade to the Ninja Forms THREE Release Candidate! %sUpgrade Now%s
uk: Ви маєте право виконати оновлення до версії-кандидата Ninja Forms 3! %sОновити зараз%s

en: You can also combine these for specific applications
uk: Символи також можна комбінувати для конкретних ситуацій

en: You can enter calculation equations here using field_x where x is the ID of the field you want to use. For example, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.
uk: Ви можете ввести тут рівняння для розрахунку, використовуючи field_x, де х — ідентифікатор потрібного поля. Наприклад, %sfield_53 + field_28 + field_65%s.

en: You cannot submit the form without Javascript enabled.
uk: Не можна надіслати форму, якщо JavaScript вимкнено.

en: You do not have permission to install plugin updates
uk: Ви не маєте дозволу на інсталяцію оновлень плагіну

en: You do not have permission.
uk: Ви не маєте дозволу.

en: You have not added a submit button to your form.
uk: Ви не додали кнопку надсилання форми.

en: You must be logged in to preview a form.
uk: Для попереднього перегляду форми потрібно ввійти до системи.

en: You must supply a name for this favorite.
uk: Необхідно вказати назву для обраного.

en: You need JavaScript to submit this form. Please enable it and try again.
uk: Для надсилання цієї форми потрібен JavaScript. Увімкніть JavaScript і повторіть спробу.

en: You purchased
uk: Ви придбали

en: You will find this included with your purchase email.
uk: Ці відомості наведено в вашому листі про покупку.

en: Your form has been successfully submitted.
uk: Вашу форму успішно надіслано.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
uk: На Вашому сервері не включено fsockopen або cURL - PayPal IPN та інші сценарії, яким потрібно зв'язуватись з іншими серверами, які не працюватимуть. Зв'яжіться з хостинг-провайдером.

en: Your server does not have the %sSOAP Client%s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
uk: На вашому сервері не ввімкнено клас %sклієнта SOAP%s – деякі плагіни шлюзу, що використовують протокол SOAP, можуть не працювати як належить.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
uk: На вашому сервері ввімкнено cURL і вимкнено fsockopen.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
uk: На вашому сервері ввімкнено fsockopen і cURL.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
uk: На вашому сервері ввімкнено fsockopen і вимкнено cURL.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
uk: На вашому сервері ввімкнено клас клієнта SOAP.

en: Your version of the Ninja Forms File Upload extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.3.5. Please update this extension at
uk: Ваша версія розширення Ninja Forms File Upload несумісна з Ninja Forms версії 2.7. Розширення мусить мати версію не нижче 1.3.5. Оновіть це розширення тут:

en: Your version of the Ninja Forms Save Progress extension isn't compatible with version 2.7 of Ninja Forms. It needs to be at least version 1.1.3. Please update this extension at
uk: Ваша версія розширення Ninja Forms Save Progress несумісна з Ninja Forms версії 2.7. Розширення мусить мати версію не нижче 1.1.3. Оновіть це розширення тут:

en: Yugoslavia
uk: Югославія

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zip
uk: Індекс

en: Zip Code
uk: Поштовий індекс США (zip-код)

en: a - Represents an alpha character (A-Z,a-z) - Only allows letters to be entered
uk: a – представляє літеру латинського алфавіту (A–Z, a–z) – дозволяється вводити лише літери

en: answer
uk: відповідь

en: by
uk: від

en: character(s) left
uk: символів залишилось

en: checked
uk: вибрано

en: copy
uk: Копіювати

en: custom
uk: спеціальний

en: duplicate
uk: дублікат

en: hr
uk: г

en: none
uk: жоден

en: of
uk: з

en: of Product A and
uk: товару А та

en: of Product B for $
uk: товару Б за $

en: one
uk: один

en: password
uk: пароль

en: processing
uk: триває обробка

en: product(s) for
uk: товарів для

en: reCAPTCHA Language
uk: Мова reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
uk: Секретний ключ reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
uk: Настройки reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
uk: Ключ сайту reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
uk: Тема reCAPTCHA

en: reCaptcha Settings
uk: Настройки reCaptcha

en: refresh
uk: Оновити

en: three
uk: три

en: title
uk: заголовок

en: two
uk: два

en: unchecked
uk: не вибрано

en: updated
uk: оновлено

en: version
uk: версія

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
uk: wp_remote_post() не виконано. PayPal IPN може не працювати з вашим сервером.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
uk: wp_remote_post() не виконано. PayPal IPN не працюватиме з вашим сервером. Зверніться до вашого провайдера хостингу. Помилка:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
uk: wp_remote_post() виконано – PayPal IPN працює.
